• फिचर

  झापाको गौरादहमा लकडाउन फितलो, चिया पसल खचाखच, पसलहरु दिनभर खुल्ला, स्वास्थ्यकर्मीलाइ रेनकोट

    ओमकार टाइम्स


  सान नेपाल

  झापा । प्रधानमन्त्री के. पी. ओली निर्वाचित क्षेत्र भित्र रहेको  ग्रामीण नगरपालिका भनेर चिनिने झापाको गौरादहमा लक डाउनको तेश्रो दिन नै स्थानीयहरु नियन्त्रण भन्दा बाहिर देखिएका छन् । प्रहरी प्रशासन र स्थानीय तहको कमी कमजोरीको फाइदा उठाउदै उनीहरु यत्रतत्र देखिन थालेका हुन् ।

  तेश्रो मुलुक  र विषेशगरी भारतिय भुमी बाट मानिसहरु निर्वाध प्रवेश गर्न सक्ने भएकोले स्थानीय बाटै निषेध अवज्ञा हुँदा परिस्थिति भयावह हुन सक्ने आकलन गरिएको छ । गौरादह क्षेत्रमा रहेका स्थानीय बजारहरु सबै बन्द गराउदै हिड्ने स्थानीय सरकारले मुख्य बजारलाई बन्द गराउन समेत नसकेको प्रती सरोकारवालाहरु चिन्तित देखिएका छन् । विश्वभर परिस्थिति भयावह छ, भोलि हामीलाई आपत आउदैन भन्न सकिँदैन, मानिसहरू बुझेर पनि वास्ता गर्दैनन्, रेनकोट लगाएर उभिएका एक स्वास्थ्यकर्मीले चिन्तित हुँदै बताए । गर्मीमा किन रेनकोट भन्ने प्रश्नमा उनलेे भने, ‘यो पनि तानातान भएको छ’ ।

  एम्बुलेन्स चालकलाई रेनकोट बितरण गर्दै मेयर रोहित कु. साह

   

  उनको भनाइ बाट नगर स्वास्थ्य संयन्त्र कति संवेदनाहिन भएको छ भन्ने प्रष्ट हुन्छ ।

  रेनकोट मा सजिएका स्वास्थ्यकर्मी

  भयावह अवस्था एकैपटक आएमा त्यसको सबै भन्दा ठूलो असर स्वास्थ्यकर्मीलाई नै पर्ने निश्चित भएको उनको बुझाइ छ। स्वास्थ्यकर्मी नै बिरामी भएमा कसले कसको उपचार गर्ने? प्रश्न गम्भीर देखिएको छ ।पसलहरु सधैं झैँ खुलिरहेका हुन्छन् , र ग्राहकहरुको भिडभाड पनि उस्तै ।

   

  किन नियन्त्रण गर्न सकिएन भन्ने ओमकार टाइम्सको जिज्ञासामा  नगर प्रमुख रोहित कुमार साह स्थानीयले विभिन्न बहाना बाजि गर्दै बाहिर निस्किने र भिडभाड गर्ने गरेको स्वीकार्छन् ।

  दिउसोको समयमा मुख्य बजार वरपरको भिडभाड

  ‘पहिलो दिन बजार तथा सडक चोक आसपासका क्षेत्रमा सुनसान देखिएको भएता पनि दोश्रो र तेश्रो दिन  बाटै मानिसहरू अटेर गरि चिया पसल हाटबजार लगायतका क्षेत्रमा उल्लेख्य रूपमा भिडभाड गर्न थालेको आफू स्वयंले देखेको मेयर साह बताउँछन् ।

   

  `हामीले बारम्बार पब्लिकलाई सम्झाउने प्रयास गरिरहेका छौँ,  हरेक स्थानमा स्वास्थ्यकर्मी परिचालन गरेका छौ´उनले सुनाए ।  मेयर साहले तत्कालीन परिस्थितिको सामना गर्न स्वास्थ्यकर्मीलाइ रेनकोट उपलब्ध गराएको समेत बताए । इमर्जेन्सीको लागि रेनकोट बाढिएको भएता पनि मापदण्ड अनुसारका स्वास्थ्यकर्मीका पोशाकहरु व्यवस्थापन गर्ने तैयारी रहेको समेत उनलेे बताएका छन् । सेल्फ क्वारेन्टाइनमा रहन स्थानीयलाई सचेत गरिएको बताए । हामी इमर्जेन्सी बैठकमै छौँ, परिस्थितिको सामना गर्न सिंगो नगर संयन्त्र लागि परेको उनले जानकारी गराए ।

   

  चिया पसलमा मानिसको भिडभाड हुन्छ । उनीहरु स्वयं भनिरहेका हुन्छन्, ‘नगरपालिकाले लक डाउन गराउनै सकेन’ । सरकारले एक साता भरी लक डाउन गर्ने सूचना जारी गरेता पनि  गौरादहमा लक डाउन सफल नहुदा सरोकारवालाहरु चिन्तित देखिएका छन् । सामान्य अवस्थामा बेवास्ता हुने गौरादहमा आपतकालीन अवस्था आएको खण्डमा के होला भन्ने दुबिधा देखिएको चर्चा छ ।

   

  प्रतिकृया दिनुहोस