• मुख्य

  महराले खुलाए आफु माथि भएको षड्यन्त्र

    ओमकार


  काठमाडौ : भिभिआईपी यौनकाण्डमा मुछिएका तत्कालिन सभामुख कृष्णबहादुर महराको दशैं यसपटक प्रहरी हिरासतमा बितेको छ । उनी हिरासतमा पुगेसँगै सभामुखको सरकारी निवास बालुवाटार सुनसान मात्र होईन मुर्दाशान्ति जस्तै देखिन्छ । सदाका दशैमा चहलपहल हुने सभामुख निवास अहिले यो बाटो हिड्ने मानिसहरुका लागि गिज्याउने स्थानका रुपमा चिनिन थालेको छ ।

  संसद् सचिवालयकै रोशनी शाहीमाथि यौन दूराचारको आरोप लागेपछि उनले सभामुखबाट राजीनामा दिएर बसेका बेला गत १९ गते आईतबार साँझ सभामुखको सरकारी निवास बालुवाटारबाट महरालाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको थियो ।

  तीन दिनदेखि पुर्वसभामुख महरा त्यहीँको थुनुवा कक्षमा छन् । अदालतमा दशैं बिदा भएकाले पुर्वसभामुख महरालाई २८ गतेमात्रै अदालतमा पेश गरिनेछ । दशैंको दोस्रो दिनमा पक्राउ परेका पुर्वसभामुखको पूरै दशैं हिरासतमै बित्नेछ ।

  पुर्वसभामुखलाई सिंहदरबार वृत्तको एक छुट्टै कोठामा राखिएको छ । भिआईपीहरुलाई पक्राउ पर्दा त्यहीँ राखिँदै आएको छ । प्रहरीका अनुसार महरा उच्च रक्तचापका बिरामी भएकाले कोठामै अक्सिजन राखिएको छ ।

  महरा उपचारका लागि अस्पताल जान नमानेपछि चिकित्सकको टोलीले थुनुवा कक्षमै आएर चेकजाँच गर्दै आएको छ । चेकजाँचका क्रममा उनलाई उच्च रक्तचाप र स्वासप्रस्वाँसमा समस्या देखिएको बुझिएको छ ।

  त्यसो त एकान्तमा बस्न रुचाउने महराले धेरै भेटघाट गर्न नचाहेको प्रहरीश्रोतले बताएको छ । उनलाई भेट्नका लागि परिवारका सदस्यबाहेक अरु कोही गएका छैनन् । महरा स्वयम्ले परिवारका सदस्य बाहेक अरुसँग अहिले भेट गर्न अनिच्छा प्रकट गरेको बताईन्छ । उनलाई उपलब्ध गराइएको कोठामा सीसीटीभी निगरानी रहेको छ । उनी प्रायः पल्टिएर बसेको बुझिएको छ ।

  निकै चिन्तित देखिएका उनले अस्पतालमा भेट्न आउनेको भीड हुने भन्दै एकान्त चाहेको सुनाएका थिए । हिरासतमा उनलाई भेट्न आउनेमध्ये परिवारका सदस्य र अति निकटस्थलाई मात्र अनुमति दिइएको छ ।

  आफ्ना बयानहरु फेर्दै कहिले यौन दुव्र्यवहार भयो भन्ने त कहिले त्यस्तो होईन बा समान व्यक्तिलाई लान्छना लगाईयो भन्दै आएकी शाहीले प्रहरी समक्ष लिखित उजुरी दिएपछि महरालाई प्रहरीले पक्राउ गर्न पुगेको थियो । महरा प्रकरणसँगै अनेक आशंका र टिप्पणीहरु भईरहेका छन् । महराको परिवार र केही निकतस्थ नेताहरुले महरामाथि गंभीर षड्यन्त्र भएको बताउछन् । महरामाथि राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रिय षड्यन्त्र भएको महरा निकट श्रोतले बताए । ती नेताका अनुसार हिरासत जानुअघि महराले आफूमाथि गंभीर षड्यन्त्र भएको खुलासा गरेका थिए । जसअनुसार गृहमन्त्री रामबहादुर थापा बादलले आफूमाथि बदला लिएको महराले बताएका थिए ।

  केही आफ्नै पार्टीका समकालिन नेताहरु समेत आफूलाई पटक–पटक फँसाउने षड्यन्त्र गरिरहेको बताउदै यो प्रकरणमा पनि ती नेताहरु, गृहमन्त्री बादल र उर्जामन्त्री वर्षमान पुन लगायतले आफूमाथि प्रहार गरेको महराको गुनासो थियो । शाहीले उजुरी नदिदै प्रहरीले अनुसन्धान गरिरहेको प्रचार गर्ने, मिल्न लागेको केस उल्ट्याईनु, शाहीलाई विभिन्न प्रलोभन देखाएर दबाबमा उजुरी दिन लगाउनु, पार्टी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डमाथि नेताहरुले दबाब दिनु र विदेशीहरुको चलखेल हुनुले आफूमाथि गंभीर षड्यन्त्र भएको महराले बताएको ती नेताको भनाई थियो ।द नेपाल टपबाट।

  प्रतिकृया दिनुहोस